
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | NB |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Male Pins |
| Number of Positions: | 3 |
| Positions Per Level: | 3 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.295" (7.50mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screwless - Spring Cage, Tension Clamp |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 8 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Gray |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2160 |
Current price of NB03A0800000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 3.5MM
TERM BLOCK HDR 17POS 3.81MM
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5MM
CRYSTAL 25.0000MHZ 10PF SMD
XTAL OSC VCXO 70.6560MHZ LVDS
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.5MM