
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Eurostyle ESE 39516 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 17 |
| Positions Per Level: | 17 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.150" (3.81mm) |
| Header Orientation: | 90°, Right Angle |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 8 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Black |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Mating Flange |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 702 |
Current price of 0395161017 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
.200"/5.08MM MALE HDR, VERT BOAR
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.81MM
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.81MM
SFERNICE THIN FILMS
CONN HEADER MINITEK
TERM BLOCK HDR 17POS 3.81MM
TAPE DBL COATED WHT 3 1/2"X 5YDS