
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 18 |
| Positions Per Level: | 18 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.150" (3.81mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 8 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 16-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Black |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Mating Flange |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 3000 |
Current price of HW1830020000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.81MM
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 7.62MM
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM
CONN RCPT 40POS 0.05 GOLD SMD
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.81MM
TERM BLOCK HDR 32POS 3.81MM