
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | VL |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 8 |
| Positions Per Level: | 4 |
| Number of Levels: | 2 |
| Pitch: | 0.098" (2.50mm) |
| Header Orientation: | Vertical |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 4 A |
| Voltage - UL: | 125 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1960 |
Current price of VL08B1500000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.5MM
TERM BLOCK HDR 18POS 5.08MM
TERM BLOCK PLUG 12POS 7.62MM
TVS DIODE 5V 8.9V WL-CSP01005 SL
3/16_ROUND_FEMALE_STANDOFFS
CONN JACK 12PORT 1000 BASE-T PCB
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 2.5MM