
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Omnimate SC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 7 |
| Positions Per Level: | 7 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.150" (3.81mm) |
| Header Orientation: | 90°, Right Angle, Under Board |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | 17.5A |
| Voltage - IEC: | 320 V |
| Current - UL: | 10 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Black |
| Operating Temperature: | -50°C ~ 120°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Mating Flange |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of 1038460000 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5MM
TERM BLOCK HDR 19POS 3.5MM
TERM BLOCK PLUG 6POS 270DEG 5MM
XTAL OSC VCXO 15.3600MHZ HCSL
CONN HEADER SMD 14POS 2.54MM
DC DC CONVERTER +/-15V 3W
TERM BLOCK HDR 7POS 90DEG 3.81MM