KE4072530000G
Manufacturer
Anytek (Amphenol Anytek)
VIGOR # :
Description
TERM BLOCK HDR 40POS 90DEG 5MM
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
KE4072530000G PDF
Type Description
Series:KE
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:40
Positions Per Level:20
Number of Levels:2
Pitch:0.197" (5.00mm)
Header Orientation:90°, Right Angle
Plug Wire Entry:-
Termination Style:Solder
Mounting Type:Through Hole
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:12 A
Voltage - UL:300 V
Wire Gauge or Range - AWG:-
Wire Gauge or Range - mm²:-
Color:Green
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C