VM11A5830000G
Manufacturer
Anytek (Amphenol Anytek)
VIGOR # :
Description
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 7.5MM
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
VM11A5830000G PDF
Type Description
Series:VM
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:11
Positions Per Level:11
Number of Levels:1
Pitch:0.295" (7.50mm)
Header Orientation:-
Plug Wire Entry:180°
Termination Style:Screw - Pressure Clip
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:20 A
Voltage - UL:300 V
Wire Gauge or Range - AWG:12-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:0.34-2.5mm²
Color:Gray
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish:Tin
Features:Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
OSTOQ060050
OSTOQ060050
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 7.62MM
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM
POWER CONNECTORS DEGREE OF PROTE
NZX15X,133
NZX15X,133
DIODE ZENER 15V 500MW ALF2
CONN DIN HDR 96POS PCB GOLD
MCHN38FM470J-Y
MCHN38FM470J-Y
CAP MICA 47PF 5% 4KV SMD
VM11A5830000G
VM11A5830000G