
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KS |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Blade Sockets |
| Number of Positions: | 10 |
| Positions Per Level: | 10 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.300" (7.62mm) |
| Header Orientation: | 90°, Right Angle |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 41 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Mating Flange |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2016 |
Current price of KS1002520000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM
DC DC CONVERTER 12V 150W
TERM BLOCK HDR 10POS 7.62MM
RECP ASSY
RF SHIELD 2" X 3" SMD T/H