
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | H5 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Male Pins |
| Number of Positions: | 2 |
| Positions Per Level: | 2 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.197" (5.00mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 10 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2080 |
Current price of H50270500000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.5MM
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 3.81MM
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM
PCB TERMINAL
DC DC CONVERTER 10V 50W