
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Eurostyle ESE 39523 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 20 |
| Positions Per Level: | 20 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.197" (5.00mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 90° |
| Termination Style: | Screw - Rising Cage Clamp |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 15 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Contact Mating Finish: | Gold |
| Features: | Positions Stamped, Retention Latches (Wire Side) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 252 |
Current price of 0395238820 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5.08MM
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5MM
TERM BLOCK HDR 7POS 90DEG 3.81MM
CONN HEADER SMD 16POS 1MM
TERM BLOCK PLUG 20POS 90DEG 5MM
CONN PLUG FMALE 60POS GOLD CRIMP
DC DC CONVERTER 10V 50W