
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | EW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 10 |
| Positions Per Level: | 10 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.400" (10.16mm) |
| Header Orientation: | 90°, Right Angle, Under Board |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 55 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 115°C |
| Contact Mating Finish: | Gold |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1995 |
Current price of EW1061510000G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5MM
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5MM
HN 14.110A CABLE GUARD
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5.08MM
12V 9A 18-75VIN 8TH NEG ENB W/SM
TERM BLOCK HDR 10POS 10.16MM