
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PKB |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 12 |
| Positions Per Level: | 12 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.200" (5.08mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screw - Rising Cage Clamp |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | 12A |
| Voltage - IEC: | 250 V |
| Current - UL: | 15 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-22 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 0.2-4mm² |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 105°C |
| Contact Mating Finish: | - |
| Features: | Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of 11240.1 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.5MM
TERM BLOCK HDR 8POS 90DEG 5.08MM
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.5MM
MEMS OSC XO 100.0000MHZ LVPECL
CONN RCPT 14POS 0.1 GOLD PCB
PLUG-IN CONNECTOR
CONN PLUG MALE 3POS GOLD CRIMP