A-TB381-TH16
Description
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM
DataSheet
A-TB381-TH16 PDF
Part Status:Active
Type:Plug for Unshrouded Header
Number of Positions:16
Positions Per Level:16
Number of Levels:1
Pitch:0.150" (3.81mm)
Header Orientation:-
Plug Wire Entry:90°
Termination Style:Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:10 A
Voltage - UL:300 V
Wire Gauge or Range - AWG:16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:-
Color:Green
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish:Tin
Features:Interlocking (Side)
Quantity Unit Price Ext. Price
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM