V71831500000G
Manufacturer
Anytek (Amphenol Anytek)
VIGOR # :
Description
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 3.81MM
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
V71831500000G PDF
Type Description
Series:V7
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Header, Female Sockets
Number of Positions:18
Positions Per Level:18
Number of Levels:1
Pitch:0.150" (3.81mm)
Header Orientation:Vertical
Plug Wire Entry:-
Termination Style:Solder
Mounting Type:Through Hole
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:8 A
Voltage - UL:300 V
Wire Gauge or Range - AWG:-
Wire Gauge or Range - mm²:-
Color:Green
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C