A-TB500-VJ08V
Description
TERM BLK 8POS TOP ENTRY 5MM PCB
Catalog
Terminal Blocks - Wire to Board
DataSheet
A-TB500-VJ08V PDF
Type Description
Series:A-TB500
Number of Levels:1
Positions Per Level:8
Pitch:0.197" (5.00mm)
Mating Orientation:Vertical with Board
Current:20 A
Voltage:300 V
Wire Gauge:12-30 AWG
Mounting Type:Through Hole
Wire Termination:Screw - Rising Cage Clamp
Features:Interlocking (Side)
Color:Green
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TERM BLK 10P SIDE ENTRY 8MM PCB
YT6421500000G
YT6421500000G
TERM BLK 16P SIDE ENT 5.08MM PCB
30.711
TERM BLOCK FNT 11P 5MM 20A GRY
SiT9365AC-4B1-33N62.500000X
SiT9365AC-4B1-33N62.500000X
XTAL OSC XO 62.5000MHZ HCSL
SiT9365AC-1E1-28E30.720000T
SiT9365AC-1E1-28E30.720000T
XTAL OSC XO 30.7200MHZ LVPECL
A8E-4-12-J
A8E-4-12-J
J, 1/4 X 12 SS304, UNG, GP
A-TB500-VJ08V
A-TB500-VJ08V