LCMB400-16-6
Manufacturer
Panduit Corporation
VIGOR # :
Description
CONN TERM RECT RING 400MM #M16
Catalog
Terminals - Rectangular Connectors
DataSheet
LCMB400-16-6 PDF
Type Description
Series:LCMB
Package:Bulk
Part Status:Active
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M16 Stud
Terminal Style:Single Stud Hole
Tab Thickness:0.295" (7.49mm)
Length - Overall:5.016" (127.40mm)
Width - Outer Edges:1.949" (49.50mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:400mm²