LCMAX300-20-5
Description
CONN TERM RECT RING 300MM #M20
DataSheet
LCMAX300-20-5 PDF
Package:Bulk
Part Status:Active
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M20 Stud
Terminal Style:Single Stud Hole
Tab Thickness:0.264" (6.71mm)
Length - Overall:4.213" (107.00mm)
Width - Outer Edges:1.890" (48.01mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:300mm²