LCMC400-14-6
Description
CONN TERM RECT RING 400MM #M14
DataSheet
LCMC400-14-6 PDF
Type Description
Series:LCMC
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M14 Stud
Terminal Style:Two Stud Holes
Tab Thickness:0.295" (7.49mm)
Length - Overall:6.768" (171.91mm)
Width - Outer Edges:1.949" (49.50mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:400mm²