LCMB120-8-X
Description
CONN TERM RECT RING 120MM #M8
DataSheet
LCMB120-8-X PDF
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M8 Stud
Terminal Style:Single Stud Hole
Tab Thickness:0.138" (3.51mm)
Length - Overall:3.157" (80.19mm)
Width - Outer Edges:1.083" (27.51mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:120mm²