LCAX8-56-L
Description
CONN TERM RECT TONG 8 AWG #5/16
DataSheet
LCAX8-56-L PDF
Package:Bulk
Part Status:Active
Terminal Type:Rectangular Tongue
Stud/Tab Size:5/16 Stud
Terminal Style:Single Stud Hole
Tab Thickness:0.050" (1.27mm)
Length - Overall:1.320" (33.53mm)
Width - Outer Edges:0.560" (14.22mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:8 AWG