LCDX6-56D-L
Manufacturer
Panduit Corporation
VIGOR # :
Description
CONN TERM RECT TONG 6 AWG #5/16
Catalog
Terminals - Rectangular Connectors
DataSheet
LCDX6-56D-L PDF
Type Description
Series:Pan-Lug®
Package:Bulk
Part Status:Active
Terminal Type:Rectangular Tongue
Stud/Tab Size:5/16 Stud
Terminal Style:Two Stud Holes
Tab Thickness:0.070" (1.78mm)
Length - Overall:2.400" (60.96mm)
Width - Outer Edges:0.560" (14.22mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:6 AWG