LCMA300-12-5
Manufacturer
Panduit Corporation
VIGOR # :
Description
CONN TERM RECT RING 300MM #M12
Catalog
Terminals - Rectangular Connectors
DataSheet
LCMA300-12-5 PDF
Type Description
Series:Pan-Lug®
Package:Bulk
Part Status:Active
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M12 Stud
Terminal Style:Single Stud Hole
Tab Thickness:0.213" (5.40mm)
Length - Overall:3.720" (94.49mm)
Width - Outer Edges:1.673" (42.49mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:300mm²