LCMB16-6-L
Description
CONN TERM RECT RING 16MM #M6
DataSheet
LCMB16-6-L PDF
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M6 Stud
Terminal Style:Single Stud Hole
Tab Thickness:0.050" (1.27mm)
Length - Overall:1.858" (47.20mm)
Width - Outer Edges:0.512" (13.00mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:16mm²