LCMC70-00-X
Description
CONN TERM RECT RING 70MM
DataSheet
LCMC70-00-X PDF
Type Description
Series:LCMC
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:-
Terminal Style:No Stud Hole
Tab Thickness:0.110" (2.79mm)
Length - Overall:4.437" (112.70mm)
Width - Outer Edges:0.819" (20.80mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:70mm²
Insulation:Non-Insulated
Features:-
Color:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
LCCH400-12-6
LCCH400-12-6
CONN TERM RECT TONG 400 MCM #1/2
HL21-1-5
HL21-1-5
CONN TERM RECT LUG 2/0-4/0 AWG
LCBX1-14-X
LCBX1-14-X
CONN TERM RECT TONG 1 AWG #1/4
LCMC70-00-X
LCMC70-00-X
CONN TERM RECT RING 70MM