LCMB120-12-X
Manufacturer
Panduit Corporation
VIGOR # :
Description
CONN TERM RECT RING 120MM #M12
Catalog
Terminals - Rectangular Connectors
DataSheet
LCMB120-12-X PDF
Type Description
Series:LCMB
Package:Bulk
Part Status:Active
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M12 Stud
Terminal Style:Single Stud Hole
Tab Thickness:0.138" (3.51mm)
Length - Overall:3.157" (80.19mm)
Width - Outer Edges:1.083" (27.51mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:120mm²