LCAF3/0-14-X
Manufacturer
Panduit Corporation
VIGOR # :
Description
CONN TERM RECT TONG 3/0 AWG #1/4
Catalog
Terminals - Rectangular Connectors
DataSheet
LCAF3/0-14-X PDF
Type Description
Series:Pan-Lug®
Package:Bulk
Part Status:Active
Terminal Type:Rectangular Tongue
Stud/Tab Size:1/4 Stud
Terminal Style:Single Stud Hole
Tab Thickness:0.140" (3.56mm)
Length - Overall:2.520" (64.00mm)
Width - Outer Edges:1.060" (26.92mm)