LCMAX10-6-C
Description
CONN TERM RECT RING 10MM #M6
DataSheet
LCMAX10-6-C PDF
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M6 Stud
Terminal Style:Single Stud Hole
Tab Thickness:0.050" (1.27mm)
Length - Overall:1.358" (34.50mm)
Width - Outer Edges:0.512" (13.00mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:10mm²