LCMAX150-16-X
Description
CONN TERM RECT RING 150MM #M16
DataSheet
LCMAX150-16-X PDF
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M16 Stud
Terminal Style:Single Stud Hole
Tab Thickness:0.173" (4.39mm)
Length - Overall:2.854" (72.49mm)
Width - Outer Edges:1.319" (33.50mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:150mm²