LCMAX35-12-C
Description
CONN TERM RECT RING 35MM #M12
DataSheet
LCMAX35-12-C PDF
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M12 Stud
Terminal Style:Single Stud Hole
Tab Thickness:0.071" (1.80mm)
Length - Overall:1.969" (50.00mm)
Width - Outer Edges:0.906" (23.01mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:35mm²