LCMAX70-6-L
Description
CONN TERM RECT RING 70MM #M6
DataSheet
LCMAX70-6-L PDF
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M6 Stud
Terminal Style:Single Stud Hole
Tab Thickness:0.120" (3.05mm)
Length - Overall:2.382" (60.50mm)
Width - Outer Edges:0.965" (24.51mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:70mm²