LCAS6-56F-L
Description
CONN TERM RECT TONG 6 AWG #5/16
DataSheet
LCAS6-56F-L PDF
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Terminal Type:Rectangular Tongue
Stud/Tab Size:5/16 Stud
Terminal Style:Single Stud Hole
Tab Thickness:0.070" (1.78mm)
Length - Overall:-
Width - Outer Edges:0.560" (14.22mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Right Angle
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:6 AWG