LCMAX120-16-L
Description
CONN TERM RECT RING 120MM #M16
DataSheet
LCMAX120-16-L PDF
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M16 Stud
Terminal Style:Single Stud Hole
Tab Thickness:0.169" (4.29mm)
Length - Overall:2.776" (70.50mm)
Width - Outer Edges:1.201" (30.51mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:120mm²