LCMAX16-6-C
Description
CONN TERM RECT RING 16MM #M6
DataSheet
LCMAX16-6-C PDF
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M6 Stud
Terminal Style:Single Stud Hole
Tab Thickness:0.063" (1.60mm)
Length - Overall:1.457" (37.00mm)
Width - Outer Edges:0.551" (14.00mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:16mm²