LCMAX25-6-C
Description
CONN TERM RECT RING 25MM #M6
DataSheet
LCMAX25-6-C PDF
Terminal Type:Ring, Tubular
Stud/Tab Size:M6 Stud
Terminal Style:Single Stud Hole
Tab Thickness:0.081" (2.05mm)
Length - Overall:1.654" (42.00mm)
Width - Outer Edges:0.610" (15.49mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Termination:Crimp, Barrel
Wire Gauge:25mm²