DX07B024XJ1R1300
Manufacturer
JAE Electronics
VIGOR # :
Description
CONN RCPT USB3.1 TYPEC 24POS SMD
Catalog
USB, DVI, HDMI Connectors
DataSheet
DX07B024XJ1R1300 PDF
Type Description
Series:DX07
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Connector Type:USB-C (USB TYPE-C)
Number of Contacts:24
Gender:Receptacle
Specifications:USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1))
Mounting Type:Board Edge, Cutout; Surface Mount; Through Hole, Right Angle
Mounting Feature:Horizontal, Mid Mount
Termination:Solder
Features:Pick and Place
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-30°C ~ 80°C
Number of Ports:1
Current Rating (Amps):0.25A, 1.25A
Voltage - Rated:20V
Mating Cycles:10000
Shielding:Shielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN RCPT USB2.0 TYPEA 4POS VERT
MUSBC111M5
MUSBC111M5
CONN RCPT USB2.0 A STACK PCB R/A
CONN RCPT MICRO USB AB 5P SMD RA
MTE8600MT
MTE8600MT
EMITTER IR 850NM 80MA SMD
DX07B024XJ1R1300
DX07B024XJ1R1300