ABL-40.000MHZ-B2
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 18PF TH
Catalog
Crystals
DataSheet
ABL-40.000MHZ-B2 PDF
Type Description
Series:ABL
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:40 MHz
Frequency Stability:±50ppm
Frequency Tolerance:±20ppm
Load Capacitance:18pF
ESR (Equivalent Series Resistance):80 Ohms
Operating Mode:3rd Overtone
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:HC-49/US
Size / Dimension:0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.138" (3.50mm)