NX2016SA-60M-STD-CZS-3
Manufacturer
NDK
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 60.0000MHZ 8PF SMD
Catalog
Crystals
DataSheet
NX2016SA-60M-STD-CZS-3 PDF
Type Description
Series:NX2016SA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:60 MHz
Frequency Stability:±50ppm
Frequency Tolerance:±15ppm
Load Capacitance:8pF
ESR (Equivalent Series Resistance):50 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Ratings:AEC-Q200
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.020" (0.50mm)