AS-11.0592-18-EXT
Manufacturer
Raltron
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 11.0592MHZ 18PF TH
Catalog
Crystals
DataSheet
AS-11.0592-18-EXT PDF
Type Description
Series:AS
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:11.0592 MHz
Frequency Stability:±50ppm
Frequency Tolerance:±30ppm
Load Capacitance:18pF
ESR (Equivalent Series Resistance):50 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:HC-49/US
Size / Dimension:0.447" L x 0.197" W (11.35mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.138" (3.50mm)