HCM4910000000ABKT
Manufacturer
Citizen Finedevice Co., LTD.
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 10.0000MHZ 20PF SMD
Catalog
Crystals
DataSheet
HCM4910000000ABKT PDF
Type Description
Series:HCM49
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:10 MHz
Frequency Stability:±50ppm
Frequency Tolerance:±30ppm
Load Capacitance:20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):80 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:HC-49/US
Size / Dimension:0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max):0.169" (4.30mm)