C1E-16.000-10-1015-X-R3
Manufacturer
Aker Technology USA
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 10PF SMD
Catalog
Crystals
DataSheet
C1E-16.000-10-1015-X-R3 PDF
Type Description
Series:C1E
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:16 MHz
Frequency Stability:±15ppm
Frequency Tolerance:±10ppm
Load Capacitance:10pF
ESR (Equivalent Series Resistance):200 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.020" (0.50mm)