FL1600089
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 12PF SMD
Catalog
Crystals
DataSheet
FL1600089 PDF
Type Description
Series:SaRonix-eCera™ FL
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:16 MHz
Frequency Stability:±20ppm
Frequency Tolerance:±10ppm
Load Capacitance:12pF
ESR (Equivalent Series Resistance):60 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.78mm)