FC7ASBBMD20.0-T2
Manufacturer
Fox Electronics
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 20.0000MHZ 20PF SMD
Catalog
Crystals
DataSheet
FC7ASBBMD20.0-T2 PDF
Type Description
Series:C7AS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:20 MHz
Frequency Stability:±50ppm
Frequency Tolerance:±50ppm
Load Capacitance:20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):40 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.295" L x 0.197" W (7.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.067" (1.70mm)