416F37413ADT
Manufacturer
CTS Corporation
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 37.4000MHZ 18PF SMD
Catalog
Crystals
DataSheet
416F37413ADT PDF
Type Description
Series:416
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Type:MHz Crystal
Frequency:37.4 MHz
Frequency Stability:±30ppm
Frequency Tolerance:±10ppm
Load Capacitance:18pF
ESR (Equivalent Series Resistance):60 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):0.018" (0.45mm)