AX-16.000MABQ-T
Manufacturer
TXC Corporation
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 10PF SMD
Catalog
Crystals
DataSheet
AX-16.000MABQ-T PDF
Type Description
Series:AX
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:16 MHz
Frequency Stability:±50ppm
Frequency Tolerance:±30ppm
Load Capacitance:10pF
ESR (Equivalent Series Resistance):80 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.315" L x 0.177" W (8.00mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):0.059" (1.50mm)