LP060F35CDT
Manufacturer
CTS Corporation
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 60.0000MHZ 18PF SMD
Catalog
Crystals
DataSheet
LP060F35CDT PDF
Type Description
Series:ATSSMLP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:60 MHz
Frequency Stability:±50ppm
Frequency Tolerance:±30ppm
Load Capacitance:18pF
ESR (Equivalent Series Resistance):80 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:HC-49/US
Size / Dimension:0.437" L x 0.190" W (11.10mm x 4.83mm)
Height - Seated (Max):0.126" (3.20mm)