ECXV-P37C2M-460.800
Manufacturer
ECS Inc. International
VIGOR # :
Description
XTAL OSC VCXO 460.8MHZ SMD
Catalog
Oscillators
DataSheet
ECXV-P37C2M-460.800 PDF
Type Description
Series:ECSpressCON™ ECXV-P
Package:Tray
Part Status:Active
Base Resonator:Crystal
Type:VCXO
Frequency:460.8 MHz
Function:Enable/Disable
Output:LVPECL
Voltage - Supply:3.3V
Frequency Stability:±25ppm
Absolute Pull Range (APR):±90ppm
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):55mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:6-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.067" (1.70mm)