LBC2518T680K
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 68UH 140MA 2.8 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
LBC2518T680K PDF
Type Description
Series:LB, C Type
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:68 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):140 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):2.8Ohm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:9.5MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1007 (2518 Metric)
Supplier Device Package:1007 (2518 Metric)
Size / Dimension:0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)