SIT1602BC-83-25S-72.000000T
Description
MEMS OSC XO 72.0000MHZ H/LV-CMOS
DataSheet
SIT1602BC-83-25S-72.000000T PDF
Type:XO (Standard)
Frequency:72 MHz
Function:Standby (Power Down)
Output:HCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply:2.5V
Frequency Stability:±50ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):4.2mA
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SIT1602BI-23-18S-10.000000G
SIT1602BI-23-18S-10.000000G
MEMS OSC XO 10.0000MHZ H/LV-CMOS
SiT3373AI-1E3-28NC644.531250T
SiT3373AI-1E3-28NC644.531250T
XTAL OSC VCXO 644.53125MHZ
SiT3372AI-4B9-28NE155.520000T
SiT3372AI-4B9-28NE155.520000T
XTAL OSC VCXO 155.5200MHZ HCSL
ALS70A133QT500
ALS70A133QT500
CAP ALUM 13000UF 20% 500V SCREW
SIT1602BC-83-25S-72.000000T
SIT1602BC-83-25S-72.000000T
TOGGLE FULL BOOT BLACK
PF173W9B
PF173W9B
PRIVACY FILTER LAPTOP 17.3"