TG2016SMN 27.0000M-ECGNNM3
Manufacturer
Epson
VIGOR # :
Description
XTAL OSC TCXO 27MHZ CSW 1.8V
Catalog
Oscillators
DataSheet
TG2016SMN 27.0000M-ECGNNM3 PDF
Type Description
Series:TG2016SMN
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Base Resonator:Crystal
Type:TCXO
Frequency:27 MHz
Function:-
Output:Clipped Sine Wave
Voltage - Supply:1.8V
Frequency Stability:±500ppb
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):1.8mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.029" (0.73mm)