SIT8008AC-12-33E-16.000000E
Manufacturer
SiTime
VIGOR # :
Description
MEMS OSC XO 16.0000MHZ H/LV-CMOS
Catalog
Oscillators
DataSheet
SIT8008AC-12-33E-16.000000E PDF
Type Description
Series:SiT8008
Package:Strip
Part Status:Active
Base Resonator:MEMS
Type:XO (Standard)
Frequency:16 MHz
Function:Enable/Disable
Output:HCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply:3.3V
Frequency Stability:±25ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):4.5mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)